MHP’LI GÜNAL: YOLSUZLUKLAR AYYUKA ÇIKTI, AKP HALA İHALE DERDINDE!

TBMM Genel Kurulu’nda Torba Kanun teklifi üzerine MHP Grubu adına söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL; AKP klasiği haline gelen torba kanunu eleştirerek, imzaları eksik ve sahte olan tekliflerin İçtüzüğe aykırı şekilde birleştirildiğini, Cumhurbaşkanının imzası kurumadan internet düzenlemesinde değişiklik yapıldığını söyledi.

AKP iktidarının ihale mevzuatını delik deşik ettiğini ve kişiye özel ihale düzenlemeleri yaptığını belirten Günal, LPG ithalatı ve bazı tüzel kişilerin ihaleden men edilmesinin kanunla kaldırılmasını örnek gösterdi. Şehir hastanelerine ilişkin ihale sözleşmelerinin değiştirilebilmesi için Sağlık Bakanına yetki verilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Günal, zaten bu hastanelerin inşasının yanlış olduğunu, böyle keyfi bir yetkinin de şaibelere yol açacağını söyledi.

Günal’ın konuşmasının özeti şöyle:

Meclis Seri Kanun İmalatı Yapıyor Ama İmzaları Bile Sorunlu!
AKP İktidarı aceleyle İçtüzüğe ve diğer mevzuata aykırı bir şekilde 14 tane ayrı kanunda düzenleme yapan bir torba kanunu daha Meclis gündemine getirdi. Arka arkaya eklenen tekliflerle, aceleden dolayı komisyona sevk imzası eksik olan teklifler, aceleden Meclis Başkanvekilinin yerine atılan imzalar, içeren garip bir kanun yapma süreci işliyor. Böyle bir kanun yapma tekniği olmaz. İçerisinde her şey var. Plan ve Bütçe Komisyonuyla ilgili olmayan maddeler de var. “İnternet Kanunu’nu yetiştirelim, falanca kanunda birkaç madde var, unutmuşuz, onu da yetiştirelim” diye her şeyi tornaya ekliyorsunuz. Bu kanun bir garabettir ve Meclis kanun yapma fabrikasına dönmüştür. Fakat Türkiye Büyük Millet Meclisi, yasama organı, yasa yapma organıdır; önümüze getirilenleri onaylama makamı, onaylama Meclisi değildir. Henüz mürekkebi kurumadan arka arkaya eklenen, hatta eksik imzalı, başkasının yerine atılan imzalı kanun teklifleriyle kanun tekniği olmaz.

Burada, Bakanlar Kurulumuzun hepsine söylüyoruz ama eski Komisyon Başkanımız olarak asıl Sayın Elvan’a söylüyoruz: Bakanlar Kurulunun, Plan ve Bütçe Komisyonunun, yasamanın ve Meclisin namusunu size emanettir. Bu kanun yapma tekniğine son verilmelidir. Sayın Başbakana da arz edin ve bir çözüm bulalım. Ha, varsa çıkarılması gerekli ve milletin hayrına olan bir kanun, sahip çıkın ve Bakanlar Kurulundan tasarı olarak getirin buraya. Biz de eksiğini fazlasını tamamlayalım, süreçlerden geçsin. Az önceki maddede söyledim, etki analizi yapılmadan mevzuata uyulmadan geliyor ve eksiklerle kanunlaşıyor. ÖTV’den vazgeçtik, ne olacağı belli değil.

Reklamlar
Bu yazı Haber içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s